50 Başlık Süt inekçiliği Projesi Hazırlanması Hakkında

50 Başlık Projesi Hazırlanması Hakkında ayrıntılı bilgileri sizler için araştırdık ve sitemiz destekleme.org da yayınladık buyrun projenin bir kısmını sitemizde yayınladık kalan kısmını  aşağıdaki linkten indirip inceleyebilirsiniz Süt sığırcılığı projeleri hazırlama çalışmalarında kullanılabilecek hesaplama tablolarını bulunduran excel çalışması

PROJENİN GEREKÇESİ ve AMAC

Tarım sektörünün ana hedefi toplum bireylerinin beslenme ve giyim gibi birincil ihtiyaç maddelerini yeterli ve nitelikli olarak sağlamak, ülkemizin ekonomik gündeminde her zaman ön sıralarda yer alan istihdam sorununun çözümüne katkıda bulunmak suretiyle kalkınmaya hizmet etmektir. Bu yönüyle her zaman ekonomi içinde ihmal edilemeyecek yeri olan tarım sektörünün geliştirilmesi konusu uzun yıllardan beri Türkiye’de temel sorunlar arasında yer almakta, bu amaçla büyük yatırımlar yapılmakta ve çabalar sarfedilmektedir.   

             Hızla artan nüfusumuzun yeterli ve dengeli bir şekilde beslenebilmesi, çiftçilerimizin gelirlerini artırarak hayat şartlarının yükseltilmesi, tarıma dayalı sanayinin ihtiyaçlarının karşılanması, kısa ve orta vadeli ihracat bağlantılarının garanti edilmesi için tarımda üretimin artırılması gerekmektedir.

Afşin İlçesi merkez ve köylerinde yaşayan halkın önemli bir kısmının sosyal yaşamlarının ve gelir seviyelerinin normal yaşam standartlarının çok altında olduğu bir gerçektir. Hayatlarını burada sürdüren ve geçimini  zor sağlayan bu insanlar çoğu zaman iş bulmak amacıyla büyük şehirlere göç etmek zorunda kalmaktadırlar. Dolayısıyla geçim indeksi çok düşük olan bu insanlara yeni iş imkanları  sağlamak ve işgüçlerini değerlendirebilmeleri için yeni kaynaklar aramak durumundayız. Bunlardan biri olarak gördüğümüz sayesinde yöre çiftçisinin işgücünü değerlendirilebilme ve işletmelerine ek bir gelir temin etme imkanı doğacaktır. Ayrıca toplumumuzun genelinde düşük olan hayvansal protein kullanım düzeyi bu sayede bir nebze olsun desteklenecektir. Projenin hayata geçirilmesi ile elde edilecek ürünler  sayesinde öncelikle işletme gelirlerinde artış sağlanacak dolayısıyla gelir seviyesi düşük olan  insanımızın  gelir seviyesi ve sosyal yaşantısı yükselecek ve göçü engelleme yönünde bir nebze olsa da katkı sağlayacaktır.

Kısaca projenin gerekçesi ve amacı aşağıdaki şekilde özetlenebilir;

1-İlçemiz geçit kuşağı iklimine sahip olduğundan dolayı kışları uzun sürmekte, bunun sonucu olarakta tarımsal açıdan vejetasyon süresi kısalmaktadır. Bu durum, tarım ürünlerinde çeşitliliği sınırlandırmakta ve birçok tarım ürünlerinin yetiştirilmesine engel olmaktadır. Ayrıca ilçemiz mer’a açısından zengin bir durumda bulunmaktadır. İşte bu nedenlerden dolayı çiftçilerimiz hayvancılığa yönelmekte ve hayvancılık önemli bir geçim kaynağı durumunda bulunmaktadır. Dar gelirli ailelerce süt ineklerinden günlük elde edilecek süt geliri ile hayvanların yemi karşılanacağından, işletme sermayesi  sorunu olmayacaktır. Sabit yatırım olan süt sığırlarının temininde kolaylık sağlanırsa işletme faaliyetlerini yürütmede zorluk çekilmeyecektir.

2-   İstihdam sorunu ilçemizde oldukça fazladır. Sanayi kuruluşları yetersiz olduğundan özellikle yaz mevsiminde genç nüfus iş bulmak amacıyla büyük şehirlere göç etmektedir. Bu göçün azaltılması ve yeni iş imkanlarının oluşturulması gerekmektedir. Süt sığırcılığının teşviki bu sorunun çözümüne bir nebze olsun katkı sağlayacaktır.

3-   Ayrıca bu proje ile dar gelirli ve süt sığırı yetiştiriciliğinde ehil olan ailelere ikişer adet inek verilerek gelirlerinin artışına katkı sağlanacaktır.

4-   İlçemizde yonca üretimi oldukça yaygındır. Bu nedenle sığırların yonca kaba yemi sıkıntısı olmayacaktır.

5-   Ülkemizin geçirmekte olduğu ekonomik kriz küçük işletmelerin önemini artırmaktadır. Bu tip projeler ile küçük çiftçi işletmelerin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri ve krizden etkilenmeleri en aza indirgenmesi sağlanacaktır.

       Sonuç olarak söz konusu bu projeden; Hayvancılığa müsait durumda olan ilçemizde süt sığırcılığının teşvik ve geliştirilmesi, istihdam ve iç göç sorununun çözümüne katkı sağlaması, büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine materyal (erkek dana) teminine faydalı olması, süt veriminin ve üretiminin yükseltilmesi, süt sığırcılığı karlı bir yatırım olduğundan çiftçilerin refah ve gelir seviyesinin artırılması amaçlanmıştır.  

devamı için aşağıdaki linke tıklayınız

50 Başlık Süt inekçiliği Projesi indirmek için tıklayınız

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.9/10 (42 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 12 votes)
Projesi Hazırlanması Hakkında , 3.9 out of 10 based on 42 ratings Etiketler: , , , , , , , , ,
Posted on Mayıs 28, 2010

56 Comments

 1. ali ihsan diyor ki:

  ben sut hayvancılıgı yapmak ıstıyorum ama kredı ıcın gereklı ıpotek verecek yerım yok ama golbasında aıle dostumuzun ahırı var bana uygun bır formul soylersenız cok makbule gecersınız,, yasım 27 bu sektorde ılerlemek ıstıyorum ılerde sayılı bu sektorde sayılı kısılerden olmakıstıyorum lutfen bıraz bılgı verınn!!!!!!!!!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. ahmet diyor ki:

  erol kardeşim ne güzel yazmışsın ya gerçekten öyle biz gönül versek ne millet parayı bulmuş istediği gibi oynuyo yazık ya sedece yazık

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. mustafa kaya diyor ki:

  slm.Niğde ili ulukışla ilçesindeim.50 baş süt inekçiliği yapmak istiyorum. lakin bu krediden yararlanmak istediğimde ziraat bankasına müracat ettim.yanılıyorsam düzeltin bu kradide çiftlik arazisi, ahırın yapımı, ineklerin alımı, yem karıştırma makinası, süt sağım merkezi, paztörize makinası,traktör ve hatta iki yıllık yem maliyetini bu krediden alıyor olmamız lağzım.banka müd.bunlar tamam ama {bunlar için benim hesabıma göre 600-650tl maliyet tuturor]bu krediyi veririz ama % 25 in öz sermaye olması ,iki kefil vekullandığın kredi kadar tapu [hipotek] istiyorlar.diğerleri tamamda %25 öz sermaye kısmı olmadı. internetten edindiğim bilgilere göre bu öz sermayeyi hiç duymadım.bu kredinin amacı bildiğim kadarıyla köylü az geliri olan çiftçilere olması gerekiyr .bu kadar nakti olan kaç tane çiftçi var bilmiyorum.bu bilgi doğrumu lütfen beni bilgilendirin saygılarımla

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. serhat karaca diyor ki:

  benim 50,00 tl ( 50 milyar ) sermayem var. bu işi yapmak istiyom. kayseriden arıyom. krediyle mırediyle uraşmadan bu işi yapmak istiyom. memurum. istifa edecem. ortak olmak isteyen varsa çok ciddiyim görüşelim.

  0545/8854418

  karaca.3838@hotmail.com

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. cabbar taştepe diyor ki:

  bunasıl bır düzen anlamış değilim paran varsa destek var paran yoksa destekte yok benden istenenler elımde olsa devlet deteğine ne ihtiyacım var söylermısınız bana nerde kaldı destek nerde kaldı fakırı kalkındırmak gercek yapmak isteyene değilde yapmak istemeyen veye- hobu olsun dıyenlere sıfır faizle destek verıyorunuz< yapmak isteyenede elı dereden elı su getıtırıyorsunuz neden devletın bırımlerı gercekten bu işe gönül vermiş bu işin temelinden gelmiş insanlara insanlara yardımçiolmuyrinekçiliğin hesınden anlamayan insanlara kapılar sonuna kadar açik bılenlerede gercekten seven severek yapacak insanlarada sen gıt evınde öl böyle bı anlayışböyle bı zıhnıyet nerede olabılır merak edıyorum cevaplarsanız sevınırım saygılarımla

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 6. adem doğan diyor ki:

  doğan inşaat olarak tecrübeli elemanlarımız ve teknik ekipmanlrımızla anahtar teslimi çiftlik kurulur ahır yapılır adem doğan .05417385158

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a comment